Kas ir neiropsiholoģija?

Neiropsiholoģija ir garīgo procesu smadzeņu organizācijas zinātne. Par to, kas notiek galvā, kad mēs domājam, runājam, jūtamies, rīkojamies. Neiropsiholoģija palīdz izprast un analizēt bērna individuālo īpašību cēloņus: viņš ir apdāvināts vai nav harmoniski attīstījies, viņam ir īpašs raksturs vai daži procesi galvā nav labākais veids (piemēram, uztraukums dominē pār inhibēšanu, vai daži savienojumi, kas nodrošina domāšanu).

Kādā vecumā programma TURUS PLUS ir efektīva (neiropsiholoģiska korekcija)?

Programma ir optimāla vecumā no 4-5 līdz 9 gadiem, bet arī no 9 līdz ļoti vecam vecumam dod labus rezultātus, katram vecumam ir savas īpašības. Pirmsskolas vecuma bērniem un jaunākiem skolēniem tas ir optimāls, jo smadzenes joprojām aktīvi attīstās, un šajā vecumā bērns joprojām ir vecāku kontrolē. Vēlāk, kā zināms, jau ir daudz grūtāk mācīties, jo smadzeņu attīstība ievērojami palēninās un zaudē savu elastību. Turklāt mēs visi zinām, ka ir grūtāk strādāt ar pusaudzi, it īpaši, ja viņam ir emocionālas un neparastas dabas grūtības, kā arī uzvedība un domāšana.

Vidējā vecumā ir vieglāk darīt, ja ir personīga motivācija, un jums ir jāpalielina prāta spējas sasniegt konkrētus mērķus, piemēram, būt uzmanīgākiem darbā, vienlaikus sekot daudziem gadījumiem, iegūt mazāk noguris un iegūt ātrāku spēku, kļūt elastīgākiem un elastīgākiem utt. .

Kāpēc visu kompleksu var izdarīt tikai no 5 gadiem?

Bērna smadzenes dzimšanas brīdī ir pieejamas visas nepieciešamās anatomiskās struktūras. Tomēr funkcionālā nobriešana notiek izaugsmes un attīstības procesā. Garīgo procesu smadzeņu organizācija (runas, emocijas, domāšana, uzvedība utt.) Veidojas un notiek pakāpeniski, iesaistot dažādas smadzeņu daļas. Veselīgajā garīgajā darbībā piedalās ne tikai smadzeņu garoza un visiem pazīstamās subortikālās struktūras, bet arī neirofizioloģiskie, neirochemiskie procesi, kā arī sociālie faktori — ārējā vide, ģimene un prasības, ko mēs izvirzām bērnam. Parasti līdz 5 gadu vecumam bērni jau sasniedz līmeni, kādā var sākt TURUS PLUS.

Kāda ir neiropsiholoģiskā diagnostika un korekcija (TURUS PLUS)?

Neiropsiholoģiskā izmeklēšana ļauj noteikt bērna pašreizējo attīstības līmeni, izpētīt augstākas garīgās funkcijas, t.i. uztvere, uzmanība, atmiņa, domāšana, fonēmiskā dzirde, telpiskās attēlojums, pašregulācijas pamati, kā arī sensorimotora līmeņa attīstība (darbību un sajūtu līmenis). Šāda aptauja ļauj vecākiem ne tikai izprast bērna attīstības iezīmes, bet arī redzēt viņu pašreizējās un potenciālās iespējas.

Neiropsiholoģiskā izmeklēšana ir noderīga jebkuram bērnam no 5 gadu vecuma, īpaši bērniem ar grūtībām:

  • skolas mācību programmas pielīdzināšanā (rakstīšana, lasīšana),
  • uzvedībā (spontanitāte, pašpārvaldes neiespējamība un situāciju prognozēšana,
  • hiperaktivitāte vai gausība),
  • telpisko attēlojumu trūkums (nevar atcerēties, kur pa kreisi, kur ir tiesības utt.),
  • kombinēto kustību pārpilnība (sinkineze): turot zīmuli / pildspalvu, ir neapzināts pārspīlējums ar daudziem „ekstra” muskuļiem (iekod lūpas, uzlīmē mēli, plecus uz pleciem, neērtas rokas, kāju utt.).

Kā diagnoze?

Eksāmens pats ir speciālista saruna ar bērnu vecāku klātbūtnē. Arī bērns veic dažus ar domāšanu, atmiņu, uzmanību, ķermeņa kontroli saistītus uzdevumus. Arī psihologs vāc anamnēzi par augļa un agrīna bērna attīstību. Visa pārbaudes procedūra ilgst aptuveni 2 stundas. Ja bērnam ir neirodinamikas deficīts (nepietiekama nervu savienojumu veidošanās smadzenēs), viņam tiek piedāvāts veikt neuropsicholoģiskās korekcijas kursu — TURUS PLUS programmu.

Vai šai programmai ir zinātnisks pamatojums?

Neiropsiholoģiskās korekcijas un habilitācijas programma (harmonizācija) balstās uz labākajiem neiropsihologu sasniegumiem (pēc A.R. Luria — L.S. Tsvetkova). Tas tika izveidots saskaņā ar bērnības neiropsiholoģijas vispārējiem likumiem un jo īpaši uz ontogenēzes aizvietošanas principu (bērna dabiskās attīstības princips no pirmsdzemdību perioda līdz mūsdienām) (Semenovich AV, Arkhipov BA). Tajā ietilpst: tradicionālās un oriģinālās neiropsiholoģiskās, runas terapijas un citas metodes, uz ķermeņa orientētas, psihoterapeitiskās (mākslas terapijas, spēļu uc) tehnoloģijas. Programma paredzēta vecākiem pirmsskolas vecuma bērniem, kas nedaudz atpaliek psihomotorā un runas attīstībā, kā arī jaunākiem skolas vecuma bērniem, kuri nepaliek galvenajos mācību priekšmetos.

Kā tas darbojas?

TURUS PLUS programmas vingrinājumi ietekmē sensorimotora līmeni (sajūtu un darbību līmeni), ņemot vērā vispārējos ontogenizācijas likumus (dabisko attīstību), aktivizējot visu augstāko garīgo funkciju attīstību. Veicot noteiktus vingrinājumus ar dažādām ķermeņa daļām, mēs darbojamies dažādās smadzeņu daļās, tādējādi stimulējot tos attīstīties.

Cik daudz programmas posmu un kāda ir tā ilgums?

Programmai ir četri posmi: sagatavošanās — mēs apkopojam informāciju (diagnozi, vēsturi, intervijas) par pašreizējo situāciju, bērna attīstības pašreizējo līmeni un vecāku gatavību uzsākt programmu. Ir ļoti svarīgi noteikt konkrētus mērķus un noteikt visas iespējas, kas palīdz un kavē faktorus. Bieži vien šajā posmā vecāks saņem psiholoģisku palīdzību, organizējot konstruktīvu saziņu ar bērnu, kas ir nepieciešams turpmākajam darbam.
Pēc sagatavošanas posma sākas TURUS PLUS programma. Programmas pirmais posms ietver darbu ar enerģijas bloku un ilgst individuāli atkarībā no nepieciešamības (2–5 mēneši). Nepieciešams uzlabot veiktspēju un enerģijas stāvokli, lai veiktu sarežģītākus uzdevumus sekojošos soļos. Otrajā posmā mēs darbojamies operatīvā līmenī, t.i. mēs iemācāmies veikt vairākus vingrinājumus vienlaicīgi, mēs palielinām puslodes savienojumus, palielinām atmiņas apjomu un uzmanību, mācāmies analizēt un sintezēt algoritmus. Trešajā posmā dalībnieks uzzina, kā strādāt ar algoritmiem, veidot programmas, pārraudzīt to pareizību, kā arī palielina stresa pretestību. Katra posma ilgums ir individuāls, bet vidēji apmēram 3 mēneši, kas nozīmē, ka pēc 9 mēnešiem iegūsit labu un stabilu rezultātu, kas iepriecinās jūs visu savu dzīvi!

Kā TURUS PLUS programma var palīdzēt bērnam labāk mācīties?

Pateicoties TURUS PLUS programmas pārejai, bērna uzmanība uzlabosies, atmiņa palielināsies, kļūs elastīgāka un efektīvāka, piesardzīgāka un orientēta uz rezultātu, un tas kopā dos bērnam papildu attīstības iespējas.